Lamine Parke

Neden Parke    |    Parke Zemini     |      Lamine Parke      |    Laminat Parke


 

Ahşap… Doğanın bize sunduğu en güzel armağan,
Doğallık, çekicilik, sadelik, özgünlük ise ağacın kendine özgü karakterlerinden sadece birkaçı… Peki ya siz, parkenizin hangi karakteri yansıtmasını tercih edersiniz?
Ahşabın kendine özgü yapısını bozmadan, yüzeyinde yaratılan farklı dokunuşlarla yarattığımız “Lamine Parke Koleksiyon”umuzda, zevkinize ve tarzınıza uygun bir Şerifoğlu imzası ile mutlaka buluşacaksınız.

 

ghf-654x330Masif ahşap tabakalardan oluşan %100 doğal bir üründür. Tabakalar birbirlerine 90 derece açıyla yapıştırılmıştır. Yüzeyi cilalı veya yağlı bir şekilde döşemeye hazırdır. İlk döşeme sonrası sistre ve cila gerektirmez ama masif parkeler gibi defalarca sistre edilebilir.


LAMİNE PARKE ÇEŞİTLERİ

Lamine parkelerde en klasik olan balıksırtı parkeler olup eskiden beri evlerimizin zeminlerini süslemektedir. Ayrıca eskitilmiş parke, dekoratif parke (çok çeşitli dekorlar ve figürler elde edilebilmektedir), mantar parke ve düz, uzun, latalara benzeyen standart parkeler ve mozaik parke vardır.
DÖŞEME İŞLEMi
Eskiden beri hazır parkeler yapıştırma yöntemiyle ve su geçirmeyecek şekilde zemine döşenirken son zamanlarda bu yöntemin yerini giderek daha çok tutkalsız yöntemler almaktadır. Bu yeni sistem parkelerde ayrıca geçme yöntemler kullanılmakta ve parkenin döşenme aşaması oldukça hızlanmakta ve kolaylaşmaktadır. Diğer bir yöntem ise yüzer sistemdir. Bu sistemde parke zemine yapıştırılmaz. Döşemeye duvar diplerinden başlanarak zıvanalarının tutkallanıp birbirine geçirilmesiyle tutturulur.

Fakat hangi yöntem ve parke türü olursa olsun parkede ısı 30 dereceyi geçmemelidir. Havadaki nem de normal seviyelerde (bağıl nem oranı en fazla % 60) seyretmeli. Sıcak su tesisatının geçtiği yerlerde yeterince kalınlıkta şap dökülmeli ve 2 hafta kuruması beklenmelidir. Dökülen şapın nemi de yüde bir buçuğu aşmamalıdır. Parke döşenmeden 24-48 saat önce ısıtma kesilmeli ve döşendikten sonra ısıtma sistemi devreye alınmalı. Fakat ısı kademeli olarak açılmalı ve ancak 3-4 gün içinde tam randımanlı ısıtma yapılabilir. Böylece kalan nem alınmış ve parke zarar görmemiş olur.

 

Yıllarca güzel kalacak lamine parke döşemesi için bakım önerileri

 • 30420141648-768x512Lamine parke doğal ahşap malzemedir. Döşendiği ortamda sıcaklığın 15 – 24°C derece arasında, ortam nem oranının ise %40 – %60 arasında olması uygundur.
 • Doğal bir malzeme olduğu için, çivili topuklu ayakkabı ile basılmaması önerilir.
 • Mobilyalarınızın parke ile temas eden ayaklarının keçe ile kaplanması çizilmeye karşı yerinde bir önlemdir.
 • Temizlik için süpürmek ve doğal temizleyici ürünler kullanmak yeterlidir.
 • Doğal olmayan deterjan ve metal parçacıklı temizlik bezleri kullanılmamalıdır.
 • Tabii ki direkt olarak su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.

NEDEN LAMİNE PARKE ?
Parke, lamine parke veya hazır parke iç mekan döşemesi olarak kullanılmak üzere üretilir. Parkenin üretildiği ağaç türleri genellikle gürgen, meşe, çam ve kayındır. Fakat ceviz ağacı, zeytin ağacı, kiraz ağacı, akçaağaç, teak ve giderek çok farklı ve dayanıklı tropik ağaçlar da kullanılmaktadır.

Bambu son birkaç yıldır yaygınlaşan bir trenddir. En son moda yapı market ise lamine parkelere derinin katılması olmuştur. Deri, nefes alan, esneyen ve kullanımı çok rahat olan bir alternatiftir.Lamine parkede kullanılan deriler ile ilgili detaylı bilgi yapı market sitemizde mevcuttur. Bu hazır parkeler genellikle üç (bazen de daha fazla) kat çapraz katmandan oluşur ve en üst katmanı 2 ile 5 mm arasında kalınlığa sahip gerçek ahşaptan mamuldür. Bu nitelikli katman altı lamine parkeler lamine parke lamine ahşap kez cilalanır fakat bazı türleri hem cilalanıp hem de yağlanır. Daha alt katman ise bir veya birkaç plakadan (örneğin köknar) ve stabilize edici bir plakadan meydana gelir. Bu plakalar genellikle iğne yapraklı ağaçlardan, elde edilir. En alt katman ise huş, spurus ve benzerlerinden üretilir ve genellikle ses ve nem izolasyonu sağlayan katmandır. Fakat bazılarında bu izole edici katman yerine normal katman bulunur ve zemine parke döşenmeden önce yalıtım amaçlı malzeme döşenir.

Lamine parke satın alındıktan sonra, laminatta olduğu gibi, herhangi bir işlem gerektirmez. Lamine parke ev, ofis, mağaza, restoran, otel ve diğer tesislerde olduğu gibi tüm mekanlarda yıllarca kullanılabilir. Lamine parkenin bir diğer özelliği ise alttan ısıtmalı mekanlarda da rahatlıkla uygulanabilmesidir.

 

mainpicture3-759x315KISACA

 • Önceden cilalanmış ve kullanıma hazır olduğundan, masif parkeden farklı olarak uygulama  sırasında uğraşı gerektirmez.
 • Kolay ve hızlı döşenir.
 • Döşendiği anda kullanıma hazırdır.
 • Önceden sürülmüş yedi kat cila ile uzun yıllar rahatça kullanım sağlar.
 • Yılların getireceği yıpranma ve deformasyon s
 • istre ile giderilebilir.
 • Masif parkeye nazaran çalışması azdır.